Nejvhodnější ásany pro typ Pitta:
Pro pittu jsou nejvhodnější ásany, které protahují a uvolňují oblast střední části trupu (játra, slezina, slinivka, žaludek, žlučník) – například šašankasána (zajíc), Dhanurasana (luk), čakrasána (kruh), bhudžangasána (kobra), navasana (loďka ), matsjasána (ryba).
Obrácené pozice jako například Sarvangasana (svíčka) či Halasana (pluh) pomáhají ochlazovat nahromaděné teplo a uvádějí do rovnováhy měsíční (chladný) a sluneční (teplý) princip v těle. Pozor však na pozici šíršasána (stoj na hlavě) – cvičenci tohoto tělesného typu by se jí měli vyhýbat, protože zvyšuje tvorbu Pitty v těle.
Pro typy pitta jsou také vhodné předklonové pozice, které ochlazují, uzemňují a přivádějí energii do střední části břicha, která je sídlem Pitty. Z vinyasa sekvencí je pro pittu nejlepší chandra Namaskar (pozdrav měsíci), který přináší uklidnění a ochlazení.
Stejně jsou výborné torze (zkruty) ve stoje, ale zejména v sedě – například parivrtta utkatasána (obrácená židle), ardha matsjendrasána (jednoduchý zkrut vsedě), bharadvadžasána (mudrc ve zkrutu), bharadvadžasána II (poloviční uzavřený lotos ve zkrutu). Tyto pozice pomáhají odstraňovat toxiny z jater a detoxikovat organismus.
Po lekci jógy odcvičené způsobem vhodným pro svůj typ, by Pitty měly odcházet s pocitem ochlazení, příjemné únavy svalů a klidné mysli. Zejména v oblasti břicha by měli pociťovat uvolnění a neměly by je trápit zbytečné myšlenky.